Opis zadania
Zakup ok. 150 szt. (koszt: 150 x 2000 zł = 300.000,00 złotych) oczyszczaczy powietrza dla szkół podstawowych i przedszkoli będących jednostkami organizacyjnymi Miasta Łowicz.
Oczyszczacze powietrza posłużą do niwelacji z powietrza pyłów zawieszonych, bakterii, wirusów, roztoczy, zarodników pleśni, alergenów, pyłków oraz kurzu z sali zabaw, sal szkolnych, w których dzieci spędzają najwięcej czasu podczas pobytu w przedszkolu i szkole.
iestety pomieszczenia, również zamknięte, w krakowskich warunkach nie są pozbawione zanieczyszczeń. Najczęściej są to stężenia niższe niż występujące na zewnątrz, natomiast i tak są to parametry przekraczające normy, a tym samym nadal szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w szczególności dla najmłodszych dzieci.
Celem projektu jest zapewnienie dzieciom i młodzierzy dostępu do powietrza, o parametrach dużo bardziej korzystniejszych niż te panujące na zewnątrz. Dzieci często przebywają w przedszkolach i szkole po 8-9 godzin dziennie, więc taka dawka lepszego jakościowo powietrza powinna przełożyć się na mniejszą częstotliwość chorowania, ataków kaszlu, styczności z bakteriami, alergenami. Niezmiernie ważne jest ono również w aspekcie ograniczenia niekorzystnego wpływu smogu przy istniejących już chorobach/ograniczeniach.
Oczyszczacze powietrza bazują na zasadzie działania specjalnych filtrów. Zanieczyszczone powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia, a po procesie oczyszczenia wraca do pomieszczenia wolne od pyłów, bakterii, kurzu. Oczyszczacze mają możliwość eliminowania alergenów i substancji, które wzmagają ich działanie. Krakowski Alarm Smogowy podczas przeprowadzonych testów udowodnił, iż przy zanieczyszczeniu w pomieszczeniu na poziomie 34 mikrogramów na metr sześcienny PM10, po 30 minutach stosowania oczyszczacza spadł do poziomu 4 mikrogramów, co daje 8 krotną poprawę jakości powietrza.
Jednocześnie wybrane oczyszczacze charakteryzują się bardzo cichą pracą (16db), wyposażone są między innymi w filtry HEPA i różnego rodzaju czujniki, które pozwolą na efektywne oczyszczenie przedszkolnych i szkolnych pomieszczeń i szybkie reagowanie w przypadku pogorszenia jakości powietrza. Dodatkowo charakteryzują się niskim kosztem użytkowania i posiadają jedne z wydajniejszych filtrów, których eksploatacja może posłużyć przez długie lata.
ka godzin codziennego oddychania powietrzem bez wysokiego stężenia zanieczyszczeń, może przynieść realne rezultaty w postaci mniejszej ilości zachorowań na przewlekłe zapalenia oskrzeli, jak również przewlekłego kaszlu.
Uzasadnienie
Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłami zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych schorzeń. Smog coraz częściej odpowiada za pojawienie się nowotworów złośliwych.
Naukowcy i lekarze odkrywają nowe niekorzystne wpływy zanieczyszczonego powietrza na układ oddechowy, ale również odpornościowy, krwionośny, a nawet nerwowy. W grupie szczególnego ryzyka są dzieci. Bariery ochronne są jeszcze u maluchów nie w pełni dojrzałe, a krótkie i wąskie drogi oddechowe są bardziej podatne na podrażnienia i zapalenia. Dzieci oddychają z większą częstotliwością niż dorośli, a więc wchłaniają stosunkowo więcej zanieczyszczeń, niż dorosły człowiek. Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość maluchów oddycha ustami, a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać część zanieczyszczeń. Niestety dzieci oddychają powietrzem gorszej jakości niż dorośli, gdyż zanieczyszczenia kumulują się przy gruncie.
Odbiorcy: mieszkańcy Łowicza.